Gdzie znajdzie pracę Architekt Krajobrazu? Co robić po Architekturze Krajobrazu?
Znacie ten kawał o studencie, który przychodzi na egzamin, a profesor obiecuje zadać tylko jedno, ale bardzo podchwytliwe pytanie?
O ile nasz bohater poradził sobie z tą profesorską zagadką, to już na pytanie „co dalej po studiach?” nawet jemu jest trudno znaleźć odpowiedź. Być może dlatego, że nasz zawód jest mało znany; niewiele osób zna kogoś po Architekturze Krajobrazu, a jeżeli nawet tak, to wielu architektów nie pracuje w zawodzie.
Naszego zawodu nie uprawiają bohaterowie filmów ani seriali, nie widzimy, z czym się mierzą i jak wygląda ich praca. Studenci opierają się głównie na tym, co słyszą na studiach od wykładowców i innych studentów.
Do naszej pracowni co roku trafiają praktykanci. Są pełni entuzjazmu i zapału do pracy, ich głowy są pełne pomysłów i energii. To naprawdę fantastyczni, młodzi ludzie, którzy jak najszybciej chcą pracować w swoim zawodzie i brać udział w dużych projektach. Często pytają mnie o możliwość pracy z nami na stałe i o zatrudnienie na etacie. Ale to na chwilę obecną nie jest możliwe.
Jakie są więc możliwości pracy w zawodzie? Gdzie znajdzie pracę architekt krajobrazu? Poniżej przedstawiam kilka możliwości z rozdzieleniem na sposoby zatrudnienia: etat i własną działalność. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Z etatem wiąże się stały dochód, zagwarantowany urlop i ciągłość pracy. Z własną działalnością – wolność działań, rozwijanie własnych pomysłów i dochód, który zależy wyłącznie od Twojej pracy.
Duże pracownie architektoniczne
Są to naprawdę duże biura projektowe, zatrudniające sztab ludzi – również architektów krajobrazu. Tu będziesz pracować w dużym zespole nad rozbudowanymi projektami. Najczęściej są to założenia urbanistyczne, prace związane z projektami architektonicznymi, parki, osiedla. Znajdziesz tu pracę w stylu korporacyjnym i stały etat. Takie pracownie znajdują się najczęściej tylko w dużych ośrodkach miejskich.
Urzędy (Np. Urząd Miasta, Gminy)
Niemal wszystkie urzędy potrzebują urzędnika lub konserwatora, który zajmie się zielenią w mieście, pozwoleniami i nadzorem. Architekci Krajobrazu to idealni kandydaci na to stanowisko. Tu dostaniesz pracę na etacie. Plusem jest to, że urząd miasta znajduje się w każdym mieście, a urząd gminy w każdej gminie. Minusem – że zwykle zapotrzebowanie jest tylko na jedna osobę i to raz na 30 lat. Perspektywa znalezienia pracy w urzędzie jest raczej niepewna.
Pracownie projektujące ogrody
Są to firmy zajmujące się projektowaniem i często też wykonywaniem ogrodów. Znajdują się w wielu miastach, również w tych średnich i mniejszych. Jest ich naprawdę dużo, a zakres ich pracy jest bardzo różny. Nie wszystkie szukają pracowników. Większość z nich to jednoosobowe firmy; część współpracuje z innymi architektami na zasadzie zlecenia, a jeszcze mniej zatrudnia architektów na etat.
W zależności od wielkości firmy można znaleźć tu pracę na cały etat lub jego część. Najczęściej jednak współpraca odbywa się na zasadzie zlecenia. W tym przypadku nie będzie gwarancji ciągłości pracy i zleceń. Plusem tej sytuacji jest to, że jednocześnie z wykonywaniem zleceń możemy wykonywać projekty, które sami zdobędziemy. Jest to idealna sytuacja, kiedy jeszcze nie chcemy założyć własnej pracowni, ale chcemy już pracować i zdobywać doświadczenie
Firmy komplementarne
To firmy współpracujące z projektantami i wykonawcami ogrodów. Zajmują się produkcją lub sprzedażą wszystkiego, co jest związane z biznesem ogrodniczym. Może to być producent kostki na podjazdy, hurtownik sprzętu do nawodnienia, przedstawiciel programu komputerowego do projektowania ogrodów. Tu możesz znaleźć pracę na etacie. Takich firm jest dużo, znajdują się również w średnich miastach i często pracę znajdzie tam kilku architektów. Mają jednak jeden mankament: praca będzie wybiórcza i będzie dotyczyć jedynie wybranego zagadnienia ogrodowego
Własna pracownia
Najczęściej wybierana forma działalności przez Architektów Krajobrazu. Najtrudniejsza i najbardziej satysfakcjonująca! Tu możesz wszystko: pracować według filozofii „slow business” albo być „rekinem rynku”, projektować ogrody indywidualne albo osiedla dla developera. Wszystko zależy od Twoich umiejętności biznesowych i organizacji. A także od Twoich potrzeb. Bo tu pracujesz i tworzysz według własnych zasad i tak, aby być spełnionym zawodowo.
Inne możliwości
Na pewno są też inne możliwości pracy po Architekturze Krajobrazu, np. wykładowca w szkole lub na uczelni. Ale według mnie to misja, wewnętrzny imperatyw, który odczuwamy już podczas studiów i tu nie mamy już wątpliwości „co dalej?”. Pamiętaj – życie wciąż otwiera przed nami nowe możliwości!
Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania lub rozpocząć dyskusję związane z tematem – to zapraszam do darmowej grupy na Facebooku, czyli do wspaniałej społeczności projektantów ogrodów.
Chcesz wiedzieć, jak kończy się ten kawał? Wykładowca zapytał: „Ile liści jest na tym drzewie?”. Student szybko odpowiedział: „Pięćdziesiąt sześć tysięcy dwieście osiemdziesiąt sześć”. Na co profesor: „Skąd Pan to wie?”, a student: „Miało być tylko jedno pytanie!”.
Szukasz dodatkowej wiedzy? Chcesz założyć lub rozwijać swoją pracownię projektową?
Na “naszej sklepowej półce” czeka na Ciebie ogrom wiedzy . Możesz wybrać to, na czym najbardziej Ci zależy.
Znajdziesz tam dwugodzinne webinary, w czasie których dzielę się własnym doświadczeniem i podpowiadam, jak uniknąć pewnych błędów.
Obejrzyj w jeden wieczór, a później krok po kroku wprowadzaj zmiany w działaniu swojej pracowni.
Każdy z produktów ma sprawić, że będzie Ci się pracowało łatwiej, z większym spokojem. I mam tu na myśli również spokój finansowy!
ZAPRASZAM DO SKLEPU
Zapisz się na newsletter dla projektantów i otrzymaj prezent!
Otrzymuj wartościowe materiały, które pomogą Ci na początku kariery jako projektant ogrodów!
W prezencie otrzymasz test, który pomoże Ci określić, czy jesteś gotowa na otwarcie własnej pracowni.
UWAGA! MUSISZ JESZCZE POTWIERDZIĆ SWÓJ EMAIL!
Właśnie wysłaliśmy do Ciebie wiadomość, w której musisz potwierdzić swój adres email (kliknąć w przycisk).
Proszę, zrób to teraz!
PS. To naprawdę ważne. Jeśli tego nie zrobisz, nie będę mogła wysyłać Ci wiadomości.