Jak sobie radzą z tym i innymi problemami pracownie, które odniosły sukces?
Jeżeli myślisz, że tylko Tobie teraz „nie idzie” i tylko Ty „masz doła”, to jak najszybciej musisz się dowiedzieć, że z takimi myślami nie jesteś sama. Te myśli, cyklicznie towarzyszą każdemu projektantowi, architektowi. Każdemu przedsiębiorcy. Prowadzenie pracowni (i każdego innego biznesu) to górki i dołki. Raz działasz niemal w euforii i szczebioczesz jak wróbelek, a Innym razem masz ochotę samotnie schować się do szafy, wyrzucić telefon i obejrzeć wszystkie sezony „Przyjaciół”.
Nie wierzysz? To przeczytaj, co mają do powiedzenia doświadczone pracownie, które działają od lat i to z sukcesem.
Magdalena Hadała, Patrycja Korczak, Benedykt Kawęcki prowadzą swoje firmy działające w branży architektury krajobrazu:
- Magdalena prowadzi firmę wykonawczą Hadart, z wielkobudżetowymi realizacjami w Polsce i za granicą, gdzie nowoczesna technologia jest tak samo ważna jak rozwiązania ekologiczne.
- Patrycja to właściciela Zielonego Zakątka – firmy wielokrotnie wyróżnianej, której ogrody możemy podziwiać w programach telewizyjnych.
- A Benedykt to właściciel firmy Architektura Krajobrazu AKBK, projektującej i realizującej ogrody rezydencjalne.
Każdy z nich inaczej prowadzi swoją firmę, co innego jest dla niego ważne. Stosują różne techniki i narzędzia. Ale jest kilka rzeczy, które ich łączy: takie same problemy, podobne umiejętności i podobne cechy charakteru.
Trudności i jak sobie z nimi radzić w biznesie?
Benedykt z kolei mówi wprost: nie ma sukcesów bez porażek. Przyznał, że na jego drodze było dużo sukcesów i wiele porażek. Nie są one jednak dla niego czymś złym, bo kiedy przyjrzymy się tym porażkom i wyciągniemy z nich wnioski (co poszło nie tak? czy mieliśmy na to wpływ? Co mogę zrobić inaczej?) to mogą stać się one cenną lekcją.
Tak jak Magdalena uważa, że trzeba ćwiczyć odporność psychiczną i nie poddawać się w momentach załamania. Warto w takich wypadkach spojrzeć oczami osoby z zewnątrz i nabrać obiektywnej postawy.
Patrycja, aby nie poddać się ciężkim chwilom, znalazła swój sposób: oddała się pasji – fotografowaniu natury. Od lat robi zdjęcia roślinom i zwierzętom w ich naturalnych przestrzeniach. W ten sposób oczyszcza się ze stresu i emocji związanych z kłopotami na budowie, czy innymi przeciwnościami. Podczas wielu lat swojej pracy przywykła do tego, że ciężkie i dobre chwile przeplatają się nawzajem, tworząc gruby węzeł spajający jej firmę. Dla niej to już codzienność.
Kiedy prowadzimy pracownię lub firmę wykonawczą, warto wiedzieć, że dni porażki są tak samo nieuniknione jak dni sukcesów. Może są one bardziej widoczne i lepiej zapamiętane, ale nie stanowią całego czasu naszej pracy. Zaczynają się i tak samo się kończą.
Ja też mam swój sposób radzenia sobie z problemami: kiedy nadchodzi „dołek”, kiedy czuję, że mój problem zaczyna mnie przerastać, mówię sobie jak mantrę „zobaczysz – za miesiąc będziesz się z tego śmiać”. I nigdy się nie mylę.
Jak zapobiegać kłopotom w biznesie?
Żeby ten tekst nie był tylko o kłopotach i aby tchnąć trochę optymizmu, Magda, Benedykt i Partycja podzielili się swoimi sposobami na zapobieganie kłopotom w biznesie. Oto ich wskazówki:
- bądź elastyczny, wytrzymały i szukaj rozwiązań
- nie bój się zmian!
- rozmawiaj z klientami. Nie bój się odmówić
- dobrze licz cenę swojej pracy. Pamiętaj o wszystkich elementach
- szukaj wiedzy biznesowej z prowadzenia pracowni
- czytaj o przedsiębiorczości
- to, czego nie lubisz robić, lub nie potrafisz – deleguj
- utrzymuj dobre relacje z klientem – dzięki temu projekt i realizacja ogrodu będą udane
- okazujmy wzajemny szacunek klientowi jak i swoim współpracownikom. Dobra atmosfera w pracy jest podstawą dobrych projektów i realizacji ogrodów
- nie poddawaj się presji czasu – przy pracy koncepcyjnej to nie jest dobry doradca
- zaangażuj się w swoje hobby. Pozwoli Ci to nabrać dystansu do pracy i wszelkich trudności
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu własnej pracowni i projektowaniu ogródów. W naszym SKLEPIE mamy różne produkty, które ułatwią Ci:
- tworzenie projektów
- wycenę Twojego projektu
- współpracę z klientem
- prowadzenie własnego dochodowego biznesu
Na “naszej sklepowej półce” czeka na Ciebie ogrom wiedzy . Możesz wybrać to, na czym najbardziej Ci zależy.
Znajdziesz tam dwugodzinne webinary, w czasie których dzielę się własnym doświadczeniem i podpowiadam, jak uniknąć pewnych błędów.
Obejrzyj w jeden wieczór, a później krok po kroku wprowadzaj zmiany w działaniu swojej pracowni.
Każdy z produktów ma sprawić, że będzie Ci się pracowało łatwiej, z większym spokojem. I mam tu na myśli również spokój finansowy!
ZAPRASZAM DO SKLEPU